Mariusz Wiśniewski

Trochę o pasji

Od autora

Rys historyczny

Zamiłowanie do zegarków towarzyszy mi odkąd tylko pamiętam. Moja pasja przeszła długą drogę, od dziecięcej fascynacji elektronicznymi gadżetami wygrywającymi kilkanaście melodyjek, poprzez proste zegarki mechaniczne, o których nic nie wiedziałem, ale podobał mi się charakterystyczny ruch wskazówki sekundowej oraz możliwość usłyszenia pracy mechanizmu, a kończąc na poważnym zegarmistrzostwie z kraju Helwetów. Po latach zrozumiałem na czym polega sztuka zegarmistrzostwa i odkryłem, że zegarek mechaniczny może być jak obraz malowany ręką mistrza lub ponadczasowy utwór muzyczny o szczególnych walorach artystycznych. Odkryłem, iż zegarek mechaniczny może być dziełem sztuki, obiektem stworzonym przez pasjonatów dla pasjonatów. Nietuzinkowość wyrażona w maestrii wytwórstwa charakteryzuje nielicznych, a w kanon ten wpisują się Patek Philippe, Vacheron Constantin, Audemars Piguet, A. Lange & Söhne, F.P. Journe, Breguet, a więc manufaktury stanowiące przykłady szczególnych punktów na mapie światowego zegarmistrzostwa.

W czasach, kiedy zafascynowało mnie wielkie zegarmistrzostwo, pogłębianie wiedzy nie było łatwe z powodu utrudnionego dostępu do literatury fachowej szczególnie w języku polskim. Zakres dostępnych materiałów był bardzo ubogi, co dotyczyło nie tylko czasopism, książek, ale także publikacji internetowych. Pustynia - to słowo najlepiej obrazuje zastaną rzeczywistość. Ilość inicjatyw dedykowanych entuzjastom czasomierzy* była znikoma i właściwie ograniczała się do internetowego Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Mimo to zaczerpnąłem trochę wiedzy, a gdy już całkowicie przesiąknąłem pasją poszerzając zasoby posiadanych informacji, pomyślałem, że dołożę swoją cegiełkę do propagowania dobrego zegarmistrzostwa. Postanowiłem stworzyć własną stronę internetową. Pierwszy serwis poświęciłem IWC, następnie Vacheron Constantin (Vacheron Club), był to rok 2006. W 2009 zarzuciłem pomysł prowadzenia Vacheron Clubu i połączyłem siły z nowo powstałym portalem Chronos24, z którym współpracowałem w latach 2009-2010 oraz 2014-2016. Początkowo zajmowałem się opisem historii firm zegarmistrzowskich, recenzjami zegarków, natomiast w drugim okresie współtworzyłem Encyklopedię Zegarkową. W jej ramach przybliżałem budowę i zasadę działania zegarka mechanicznego, konstrukcje komplikacji, zegarmistrzowskie certyfikaty. W międzyczasie, a konkretnie w roku 2010, na krótko wróciłem do Vacheron Clubu, by następnie stworzyć dość niszowy serwis o nazwie hautehorlogerie.pl traktujący szerzej branżę zegarkową. W artykułach ze szczególną atencją odnosiłem się do zagadnień technicznych, bo chciałem, aby portal pełnił rolę edukacyjną. Niestety ilość wolnego czasu nie pozwoliła mi na prężny rozwój projektu dlatego postanowiłem wrócić do korzeni, a więc dedykowanej strony internetowej, która w sposób obszerny i kompleksowy poruszałaby wszystko to, co jest związane z jedną manufakturą. Fundament inicjatywy stanowiła chęć podzielenia się pasją i wiedzą o firmie Audemars Piguet. Do działania przystąpiłem w roku 2012, w styczniu 2013 zarejestrowałem domenę i tak powstał Audemars Piguet Club przemianowany następnie na AP Club. 5 lat później siegnąłem do dorobku kolejnej z wybitnych firm zegarmistrzowskich. Mam na myśli genewską manufakturę Patek Philippe, której historia po części związana jest z Polską.

Dlaczego Patek Philippe?

Patek Philippe to firma wyjątkowa, a rzeczona wyjątkowość łączy się z kreowaniem nietuzinkowych, skomplikowanych dzieł, z świetnie zaprojektowanymi i innowacyjnymi mechanizmami, pięknym wzornictwem oraz barwnymi kartami historii. Kartami zapisanymi między innymi przez Polaka - Antoniego Norberta Patka, którego życiorys wypełniał patriotyzm, a także atencja wobec spraw polskich czego implikacją było odznaczenie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Druga strona medalu to współpraca Antoniego Norberta Patka z francuskim zegarmistrzem Jean-Adrien Philippe. Przyniosła ona ogromny wkład w rozwój zegarmistrzostwa wyrażony w postaci działalności firmy Patek Philippe. Ta, na przestrzeni lat wypracowała sobie silną pozycję i powszechną estymę. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Patek Philippe to coś więcej niż zegarki. Emocje? Świadczą o tym aukcje podczas których dzieła genewskiej manufaktury osiągają zawrotne ceny, co stanowi odzwierciedlenie stanu ducha kolekcjonerów.

Patek Club

Chcąc nawiązać do wspaniałych osiągnięć Patek Philippe, w 2018 roku powołałem do życia Patek Club. Data rozpoczęcia inicjatywy w pewnym sensie miała charakter symboliczny ponieważ 2018 jest rokiem stulecia niepodległości Polski. Fakt ten wpisuje się po trosze w dążenia Patka nacechowane pragnieniem życia w wolnym kraju. Poza tym uważam, że zdecydowanie warto genewskiej manufakturze poświęcić więcej miejsca aniżeli sporadyczne artykuły pojawiające się na portalach o tematyce zegarkowej. Życzę Wam drodzy czytelnicy miłych chwil spędzonych na stronach Patek Clubu w otoczeniu wyjątkowych zegarków.


*Czasomierz - przyrząd służący do pomiaru i wskazywania odcinków czasu w przeciwieństwie do zegarków, które mierzą i wskazują czas w sposób ciągły. Egzemplifikację czasomierza stanowi stoper, wobec tego błędne jest stosowanie określenia "czasomierz" jako synonim słowa "zegarek". Jednakże ze względu na estetykę tekstu, pozwolę sobie na drobne uchybienia stosując jednocześnie cudzysłów w przypadku użycia niepoprawnego sformułowania.