Calibre 89

Retrospekcja na temat dzieła, którego wykonanie miało na celu uświetnienie 150 lat istnienia firmy Patek Philippe. W roku 1989 genewska manufaktura dała pokaz nietuzinkowego, elitarnego zegarmistrzostwa w postaci modelu Calibre 89. Ten składający się z 1728 części i zawierający 33 komplikacje zegarek, oprócz "standardowego" zestawu wielkich komplikacji, wzbogacono o nieszablonowe funkcje jak Grande & Petite Sonnerie. Nie zabrało również zupełnie unikalnych rozwiązań, a jedno z nich stanowi wyznaczanie daty Wielkanocy. Z powodu ograniczeń dotyczących koła programowego, rzeczone wskazanie działa poprawnie w cyklu 28-letnim po czym funkcjonalność wymaga serwisu. Jednakże sam fakt zastosowania tak nietypowej i trudnej w opracowaniu komplikacji, świadczy o poziomie zegarmistrzostwa spod znaku Patek Philippe. Calibre 89 przez ponad ćwierć wieku był najbardziej skomplikowanym zegarkiem w historii zegarmistrzostwa.

Patek Philippe Star Caliber 2000

Star Caliber 2000

Firma Patek Philippe przywitała nowe milenium prezentując wyjątkowy projekt w postaci "kieszonki" Star Caliber 2000. Ów zegarek jest zwieńczeniem 8 lat pracy i zawiera 21 komplikacji (w tym 6 patentów) wykreowanych na bazie mechanizmu składającego się z 1118 części. Star Caliber 2000 jest trzecim, najbardziej skomplikowanym "czasomierzem" w historii Patek Philippe, a szeroką paletę jego funkcjonalności w skrócie omawia załączony materiał filmowy.

Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 5175

Grandmaster Chime Ref. 5175

Grandmaster Chime Ref. 5175 jest dziełem którym firma Patek Philippe uczciła 175 lat istnienia. Tak wyjątkowa rocznica wymagała adekwatnego uświetnienia, a to genewski producent wymierzył 20 komplikacjami tworząc tym samym jeden z najbardziej skomplikowanych zegarków naręcznych w historii zegarmistrzostwa. Kreacja Grandmaster Chime stała się jednocześnie przyczynkiem do zniwelowania braku Grande & Petite Sonnerie w zegarku naręcznym spod znaku Patek Philippe. Tym samym genewska manufaktura postawiła "kropkę nad i" elitarnego zegarmistrzostwa.

Biografia Patek Philippe

Biografia Patek Philippe

Materiał filmowy prezentujący biografię Patek Philippe zapisaną na ponad 500 stronach autorstwa Nicholasa Foulkesa. Nicholas Foulkes stwierdził, że poprzez książkę starał się przybliżyć wyjątkową historię Patek Philippe w duchu entuzjazmu oraz pasji jaką genewski producent wzbudza wśród koneserów oraz kolekcjonerów zegarków na całym świecie. Ocenę co do stopnia realizacji tak nakreślonych zamierzeń pozostawiam czytelnikom rzeczonego pięknego dzieła.

John F. Kennedy

John F. Kennedy

Wszyscy wolni ludzie, gdziekolwiek by żyli, są obywatelami Berlina, a zatem jako wolny człowiek czerpię dumę ze słów "Ich bin ein Berliner!". Te słowa prezydenta Johna F. Kennedy'ego w sposób szczególny zapisały się na kartach historii. Prezydent Stanów Zjednoczonych wypowiedział je 29 czerwca 1963 roku w Berlinie chcąc wyrazić solidarność z mieszkańcami rozdartego miasta. Miasta, które w 1961 roku zaczęto dzielić murem. Propaganda NRD uważała, iż konieczne jest zabezpieczenie zachodniej granicy przed agresją z Zachodu, infiltracją, szpiegostwem, przemytem. Argumentację tę miały uwiarygodnić procesy pokazowe tzw. sabotażystów. W rzeczywistości mur był wymierzony przeciwko własnym obywatelom. Kennedy wygłosił emocjonalne przemówienie, w którym stwierdził, iż Berlin Zachodni jest symbolem wolności w świecie żyjącym w cieniu zimnej wojny. Wystąpienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez 120-tysięczny tłum zgromadzony przed ratuszem Schöneberg. Wizyta w Berlinie miała również symboliczny wymiar wyrażony w postaci daru mieszkańców Berlina Zachodniego. Z rąk Willi Brandta, burmistrza miasta, amerykański prezydent otrzymał kwarcowy zegar firmy Patek Philippe, który wskazywał czas moskiewski, waszyngtoński oraz berliński i miał być oznaką nadziei, wolności, porozumienia. Pomysł wykonania zegara z potrójną strefą czasową został zrealizowany przez genewską manufakturę we współpracy z berlińskim jubilerem, a zarazem sprzedawcą zegarków Patek Philippe - Heinzem Wipperfeldem. Wipperfeld napisał również list do Johna F. Kennedy'ego, w którym wyjaśnił zasadę działania zegara. Baterie na wymianę planował wysłać w maju 1964 roku. Niestety 22 listopada 1963 roku prezydent John F. Kennedy został zamordowany w Dallas. Obecnie oryginał zegara znajduje się w bostońskim muzeum natomiast prototyp w genewskim muzeum Patek Philippe.

Gilbert Albert

Gilbert Albert

Gilbert Albert urodził się w Genewie w roku 1930 i od najmłodszych lat przejawiał talent plastyczny. Już jako nastolatek zainteresował się jubilerstwem natomiast w wieku 15 lat rozpoczął szkolenie. Dekadę później został zauważony przez firmę Patek Philippe, która zaoferowała mu pracę. Poszerzał więc swój warsztat nabierając umiejętności, a jego zaangażowanie oraz wizjonerskie koncepcje znalazły odzwierciedlenie w postaci stanowiska głównego projektanta genewskiej manufaktury. Gilbert Albert uważał, że zegarek powinien być wykonany tak, aby mógł samodzielnie pełnić ozdobę biżuteryjną ręki eleganckiej kobiety. W swojej pracy między innymi wykorzystywał nietypowe naturalne materiały, na przykład skarabeusze, skamieniałości. Inspiracji szukał w sztuce nowoczesnej, szczególnie w rzeźbiarstwie charakterystycznym dla Constantina Brancusi oraz w malarstwie Pieta Mondriana. Wiele projektów Alberta cechowała awangarda w rezultacie czego nie trącą przysłowiową myszką nawet po upływie kilkudziesięciu lat. Jego prace zostały docenione w postaci licznych nagród oraz zadowolenia klientek firmy Patek Philippe. Przeważnie były to wytworne kobiety jak na przykład księżniczka Marta zu Windisch-Graetz. Zakupiła ona zegarek w roku 1961 wybrając model, który rok wcześniej otrzymał nagrodę miasta Genewy podczas wystawy biżuteryjnej. Księżniczka użytkowała ów "czasomierz" do śmierci, która nastąpiła w roku 1998. Następnie przez 6 lat zegarek pozostawał w rękach rodziny po czym w 2004 roku trafił do zbiorów muzeum Patek Philippe.

Charles B. Woehrle

Charles B. Woehrle

Historia osadzona w realiach II wojny światowej. Charles B. Woehrle był żołnierzem Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych w randze porucznika. 29 maja 1943 roku jako bombardier brał udział w ataku na schron dla niemieckich okrętów podwodnych. Niestety podczas misji Niemcy zestrzelili samolot Woehrle w efekcie czego załoga musiała ratować się skokami spadochronowymi. Charles B. Woehrle trafił do obozu Stalag Luft III, którego burzliwe dzieje stały się później inspiracją filmu "Wielka ucieczka" ze Stevem McQueenem w roli głównej. W marcu 1944 roku na terenie obozu Woehrle znalazł broszurę opisującą zegarki. Wśród nich były między innymi modele firmy Patek Philippe oraz kupon, który bohater niniejszego materiału postanowił wypełnić oraz wysłać. Podał swoje dane i zaznaczył, że z uwagi na sytuację w jakiej się znalazł, nie jest w stanie zrealizować płatności za zegarek, ale uczyni to zaraz po powrocie do domu, gdy tylko wojna się skończy. Bon nadano do Genewy, mijały długie miesiące, a Charles B. Woehrle zapomniał, że w ogóle cokolwiek wypełniał. Możecie wyobrazić sobie jego zaskoczenie, gdy okazało się, że firma Patek Philippe wysłała zegarek do obozu, a był to model o numerze referencyjnym 1461. Fakt ten stał się istotnym wydarzeniem w obozowym życiu jeńców. Wielu z nich chciało zobaczyć zegarek, który stanowił miłą odskocznię od tragicznej codzienności. Niedługo później niewola Charlesa B. Woehrle oraz jego współtowarzyszy zakończyła się. W kwietniu 1945 roku armia generała Pattona wyzwoliła obóz.